Petr Koukal a cesta za snem
Petr Koukal je úspěšný český sportovec. Je několikanásobným mistrem ČR v badmintonu a v roce 2008 se účastnil Olympijských her Pekingu. Mezi jeho charakteristické vlastnosti patří bojovnost a ctižádostivost, které mu pomáhají zdolávat nejen sportovní soupeře, ale především jeho boj s rakovinou.

Bohužel právě ve chvíli, kdy Petr začal porážet hráče nejužší světové špičky, přišla nemilosrdná zpráva. V září 2010 mu lékaři diagnostikovali rakovinu varlat a musel ihned podstoupit chirurgický zákrok i následný cyklus chemoterapií.

Svůj sen začal Petr snít ve 12 letech v městské tělocvičně v Hořovicích. Mnohé z vysněného si už dokázal splnit. Ale nyní ve svých 26 letech má nový sen – plně se uzdravit a uspět v kvalifikaci na další Olympijské hry v Londýně 2012.

Svůj sen začal Petr snít ve 12 letech v městské tělocvičně v Hořovicích. Mnohé z vysněného si už dokázal splnit. Ale nyní ve svých 26 letech má nový sen – plně se uzdravit a uspět v kvalifikaci na další Olympijské hry v Londýně 2012.

Badminton hrajete od malička, kdo Vás k badmintonu přivedl?
Táta ho hrál na vrcholové úrovni a vedl mě k němu už od narození.

Kdy jste zjistil, že se badmintonu chcete věnovat profesionálně?
Bylo mi asi 16let. Do té doby jsem hrál závodně i tenis a také atletiku. Ale rozhodl jsem se zůstat u badmintonu a věnovat se mu na 100%. Vidina účasti na Olympijských hrách mě velmi motivovala a motivuje vlastně dodnes.

Jak Vás diagnóza rakoviny zasáhla v osobním a profesním životě?
Mnoho věcí se změnilo. Fyzicky jsem podstatně slabší než jsem býval, ale postupně se to vrací do normálu. V tom mi také výrazně pomáhá česneková tinktura Allivictus. V osobním životě jsem změnil pohled na život jako takový a jsem nyní o mnoho šťastnější a veselejší než dříve.

Jak dlouho jste nemohl hrát?
Dohromady asi 4 měsíce, ale než jsem naplno naskočil zpátky do turnajového kolotoče, trvalo to skoro rok.

Čeho se týkala Vaše první myšlenka, když jste se dozvěděl, že máte rakovinu? Bál jste se?
Bál jsem se, že bych mohl umřít. Bylo to strašné a doufám, že podobné pocity už nikdy nezažiji.

Poslední rok byl pro Vás jistě hodně náročný. Dokonce jste krátce po skončení chemoterapie vyhrál titul mistra republiky. Dá se už nyní říci, že je nebezpečí zažehnáno a úspěšně se vracíte do profesionálního sportu?
Vše tomu napovídá. Veškerá vyšetření a kontroly probíhají s dobrými výsledky a věřím, že to tak už zůstane. Návrat na profesionální kurty se mi celkem daří. Samozřejmě bych si přál aby to bylo ještě lepší, ale kdyby mi během prvních týdnů nemoci někdo řekl, že za pár měsíců budu bojovat o další olympiádu, bral bych to všemi deseti... A tak to beru i nyní.

Kde jste vzal sílu se nemoci postavit čelem? Z čeho čerpáte energii?
Asi je to i díky sportu a bojovnému duchu, kterého v sobě mám. Nevzdávám se. Nikdy. Rakovinu jsem bral jako dalšího soupeře, kterého musím porazit. A jsem rád, že se mi to podařilo.

V čem je podle Vás badminton výjimečný, čím byste lákal nové příznivce?
Je to velmi komplexní a náročný sport, který je ale zároveň také maximálně kreativní. Věřím, že jeho popularita bude dál stoupat.

Na Vaší webové stránce píšete, že Vaším nesplnitelným snem je, aby se badminton stal stejně profesionální jako je tenis. Proč si myslíte, že to nejde splnit?
Badminton má (alespoň v Evropě) velmi krátkou historii a mezi veřejností není tak známý jako tenis. Ale je to rok od roku lepší a třeba se toho jednou dožiji. Chci se o to zasloužit také svými výsledky...

Je mezi tenisty a badmintonisty rivalita? Máte mezi tenisty kamarády?
Mám kamarády tenisty, z OH v Pekingu se znám i s našimi nejlepšími hráči Petrou Kvitovou, Tomášem Berdychem a dalšími. Jsou to fajn lidé a rozhodně mezi námi není rivalita. Máme mnoho společného.

Mezi Vaše sponzory patří také společnost Allivictus. Používáte osobně jejich produkty?
Používám pravidelně. Česneková tinktura mi velmi pomáhala překonávat náročné období během chemoterapií a po jejich skončení, kdy jsem měl velmi oslabenou imunitu. Věřím přírodě a Allivictus užívám právě díky jeho čistě přírodní receptuře.

Jaké máte plány pro letošní rok?
Úspěšně projít kvalifikací na OH v Londýně a uhrát co nejlepší výsledek.


Cesta za snem


Redakční část - PDF.
Obchodní část - PDF.

Maličkosti pro krásu
Kulinářské umění